#MoțiuneBolojan: Ceasul ticăie!

E util, cred, chiar şi pentru cei orbiți de idolatria față de Bolojan să ştie că, potrivit jurisprudenței CCR (Decizia 85/2020), premierul demis prin moțiune de cenzură nu mai poate fi renominalizat la funcția de prim-ministru întrucât, spune Curtea, „candidatului pentru funcția de prim-ministru trebuie să urmărească formarea unei majorități parlamentare, nu ignorarea efectelor moțiunii de cenzură”.

Cu alte cuvinte, pentru Bolojan (nu şi pt. PNL) e game over dacă moțiunea este adoptată, marți, de Parlament.

De altfel, consider că argumentele reținute de CCR în motivarea deciziei din 2020 sunt de un bun-simț politic care, în ultimii 20 de ani, a fost sistematic subminat şi călcat în picioare de locatarii de la Cotroceni: şi Băsescu, mai ales el, şi Iohannis au desconsiderat votul românilor, operând cu „soluții imorale”, referendumuri pe post de armă de mobilizare electorală pro-PDL (nu pentru a fi transpuse vreodată în lege!) sau, mai aproape de noi, discreditând rezultatului consemnat de urne, cum s-a întâmplat în 2020, când Iohannis a încredințat formarea guvernului partidelor perdante, de pe locurile 2 şi 3, nu PSD-ului care tocmai câştigase scrutinul parlamentar.

Cele două decenii de erodare continuă a democrației şi de subminare, planificată, a încrederii în votul popular – ca bază a contractului de reprezentare a celor care îi aleg pe cei care sunt aleşi – se văd, azi, cu ochiul liber în neîncrederea manifestă pe care românii o nutresc în raport de instituții, proceduri şi chiar de domnia legii.

Trauma electorală a „nulificării” primului tur al prezidențialelor din 2024 adânceşte, evident şi durabil, acest sentiment de neîncredere.

Un al doilea aspect pe care vreau să-l subliniez ține de ipocrizia celor care, în 2021, s-au aliat cu „extremiştii” pentru a depune moțiune de cenzură împotriva sinistrului premier Cîțu: USR vehiculează în aceste zile o jalnică dublă măsură atunci când acuză #PSD că a ales „drumul spre est” şi că, dacă votează moțiunea, „PSD cu greu mai poate fi considerat un partid pro-european” (cf. Fritz).

Cred, dimpotrivă, că Partidul Social Democrat – cel care a dus România în #NATO, #UE şi #Schengen – este garantul orientării pro-occidentale a României şi unul din pilonii democrației noastre care, cu toate neajunsurile ei de multe ori exasperante, este cu siguranță mai dezirabilă decât regimul pe care şi-l imaginează Caramitru, Liiceanu, „mândruții”, „moiseguranii” şi toți ceilalți iubitori de despotism „luminat” de prin bătătură.

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *