Mi-a scris Oana G!

Oana G., doamna nevotată de nimeni dar totuşi vicepremier în Guvernul României – pentru că, nota bene, aşa arată „democrația” bolojenistă cu blugi, banane şi trotinete – a trimis mailuri parlamentarilor PSD, prefațând săptămâna în care va fi votată debarcarea lui Bolojan.

Suntem avertizați că moțiunea de cenzură pentru care am semnat se fundamentează pe o mistificare: „Guvernul nu vrea să vândă, fraudulos, averea statului”.

Deci vrea s-o vândă, în cele din urmă. Şi ăsta e, de fapt, cuiul din talpa actualului executiv.

După un an în care a mimat reforma în companiile statului, fără nicio măsură concretă, dna. Oana G. a reuşit să dea la iveală o mărgică de plastic – nu este reformă, e vânzarea de pachete de acțiuni (asta înseamnă „listare la bursă”) de la diverse companii strategice ale statului, într-un context dintre cele mai nepotrivite.

În criză, când mai degrabă vinzi în pierdere, nu la prețul corect ca să zic aşa.

Apoi, intervine un alt plan, nu mai puțin important, al discuției: dacă, să admitem analogia, fermierul îşi vinde vacile cele mai grase şi productive – în ideea că va obține o brumă de bani cu care, oricum, nu-şi poate acoperi „deficitul” – ce viitor va mai avea ferma?
Dar angajații fermei şi familiile lor?

La drept vorbind, orice contabil de mâna a doua ar fi propus să vindem bunurile cele mai de preț din casă, dar – oare – asta e calea de urmat?

În Marea Britanie, premierul Starmer şi laburiştii renaționalizează căile ferate şi există discuții serioase despre naționalizarea siderurgiei; alte state membre îşi consolidează companiile publice, inclusiv pe cele din domeniul apărării, făcându-le mai reziliente. „Bolojenii” aleg să meargă pe contrasens, în răspăr față de Europa ai cărei suporteri se pretind.

O recentă postare a Oanei G face lumină în cămara inițiativei de vânzare a acțiunilor: ca o demnă urmaşă a bolşevicilor din secția AgitProp a Comintern, doamna nevotată spune, textual, că „nu ne vindem țara, o apărăm de hoți”.

După cum lesne se poate observa, totul, dar absolut totul, se rezumă la o propagandă deşănțată, jalnică – nici pomeneală de vreo reformă! – subsumată obiectivelor politice ale adepților fanatici adunați, cioatcă, în secta „Martorii lui Ilie”.

Despre asta trebuie să fi fost vorba de la început, până la sfârşit!

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *